Kursschema – HT 2020


Vänligen läs anmälningsinformationen längst ner på denna sida innan du anmäler dig till en kurs.

  Kurs Dag och Tid Lokal  Startdatum  Lärare  Stad  Antal gng  Kursavgift  Öppen/Fullbokad
1 Akrobatik för dansare (8+ år) Måndagar 17:00-18:00 Fridtunaskolans gymnastiksal 2020-08-24 Emma Lundqvist Linköping 12 1200 Öppen
2 Barnbalett (4år) Lördagar 09:30-10:15 Folkungaskolans Dansstudio 2020-09-05 Elsa Johansson Linköping 12 950 Fullbokad
3 Barnbalett (4år) Lördagar 10:15-11:00 Folkungaskolans Aerobicssal 2020-09-05 Agnes Janehall Linköping 12 950 Fullbokad
4 Pre-primary (5-6 år) Lördagar 09:30-10:15 Valla Folkhögskolan 2020-09-05 Alice Borga Linköping 12 950 Fullbokad
5 Pre-primary (5-6 år) Lördagar 10:15-11:00 Folkungahallen Dansstudio 2020-09-05 Elsa Johansson Linköping 12 950 Öppen
6 Pre-primary (5-6 år) Lördagar 11:15-12:00 Folkungahallen Aerobicssal 2020-09-05 Agnes Janehall Linköping 12 950 Öppen
7 Primary (6-8 år, född 2014 eller tidigare) Lördagar 09:30-10.15 Folkungahallen Aerobicssal 2020-09-05 Agnes Janehall Linköping 12 950 Öppen
8 Primary (6-8 år, född 2014 eller tidigare) Lördagar 10.15-11:00 Valla Folkhögskolan 2020-09-05 Alice Borga Linköping 12 950 Öppen
9 Primary (6-8 år, född 2014 eller tidigare) Lördagar 11:15 -12:00 Valla Folkhögskolan 2020-09-05 Alice Borga Linköping 12 950 Öppen
10 Primary (6-8 år, född 2014 eller tidigare) Fredagar 17:00-17:45 Vasahallen (D-salen) 2020-09-04 Veronika Zaytseva Linköping 12 950 Öppen
11 Grad 1 (7-8 år, född 2013 eller tidigare.) Måndagar 16:00-17:00 Dansens Hus 2020-08-24 Marlene Jacobsson/Alexandra Rimby Linköping 14 1510 Öppen
12 Grad 1 (7-8 år, född 2013 eller tidigare.) Fredagar 17:45-18:45 Vasahallen  (D-salen) 2020-08-21 Veronika Zaytseva Linköping 14 1510 Fullbokad
13 Grad 2  (8-9 år) Tisdagar 17:15-18:15 Vasahallen  (D-salen) 2020-08-25 Sandra Granel Linköping 14 1510 Öppen
14 Grad 2  (8-9 år) Torsdagar 17:00-18:00 Vasahallen  (D-salen) 2020-08-20 Sandra Granel Linköping 14 1510 Öppen
15 Grad 3 (9-10 år) Onsdagar 16:45 - 17:45 Vasahallen  (D-salen) 2020-08-26 Liselotte Sabel-Gustavsson Linköping 14 1510 Öppen
16 Grad 3 (9-10 år) Fredagar 16:30-17:30 Dansens Hus 2020-08-21 Liselotte Sabel-Gustavsson Linköping 14 1510 Öppen
17 Grad 4 (10-11 år) Tisdagar 16:15-17:15 Dansens Hus 2020-08-25 Marlene Jacobsson Linköping 14 1510 Öppen
18 Grad 4 (10-11 år ) Torsdagar 16:15-17:15 Dansens Hus 2020-08-20 Marlene Jacobsson Linköping 14 1510 Öppen
19 Grad 5 Onsdagar 17:45-18:45 Vasahallen  (D-salen) 2020-08-26 Liselotte Sabel-Gustavsson Linköping 14 1510 Öppen
20 Grad 5 Fredagar 17:30-18:30 Dansens Hus 2020-08-21 Liselotte Sabel-Gustavsson Linköping 14 1510 Öppen
21 Intermediate Foundation  Måndagar 17:30-18:45 Valla Folkhögskolan 2020-08-24 Anna Altimiras Linköping 14 1710 Öppen
22 Intermediate Foundation  Tisdagar 18:45-20:00 Dansens Hus 2020-08-25 Marlene Jacobsson Linköping 14 1710 Fullbokad
23 Intermediate Foundation  Onsdagar 16:30-17:45 Dansens Hus 2020-08-26 Marlene Jacobsson Linköping 14 1710 Öppen
24 Intermediate Foundation  Onsdagar 18:45 - 20:00 Vasahallen (D-salen) 2020-08-26 Liselotte Sabel-Gustavsson Linköping 14 1710 Öppen
25 Intermediate Foundation  Torsdagar 18:00-19:15 Vasahallen (D-salen) 2020-08-20 Sandra Granel Linköping 14 1710 Öppen
26 Intermediate Ungdomar Måndagar 17:00-18:30 Dansens Hus 2020-08-24 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
27 Intermediate Ungdomar Onsdagar 17:45-19:15 Dansens Hus 2020-08-26 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
28 Intermediate Vuxna Tisdagar 18:15-19:45 Vasahallen (D-salen) 2020-08-25 Sandra Granel Linköping 14 1790 Öppen
29 Advanced Foundation Måndagar 18:30-20:00 Dansens Hus 2020-08-24 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
30 Advanced Foundation Torsdagar 17:15 - 18:45 Dansens Hus 2020-08-20 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
31 Advanced 1 Tisdagar 17:15-18:45 Dansens Hus 2020-08-25 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
32 Advanced 1 Torsdagar 18:45-20:15 Dansens Hus 2020-08-20 Marlene Jacobsson Linköping 14 1790 Öppen
33 Advanced point / Ensemble  Onsdagar 19:15-20:15 Dansens Hus 2020-08-26 Marlene Jacobsson Linköping 14 1510 Öppen
34 Styrka och stretch för balett Söndagar 16:00-17:00 Dansens Hus 2020-08-23 Linda Prugo Babic Linköping 12 1200 Öppen
35 Ungdoms Balett Nybörjare Måndagar 18:45-20:00 Valla Folkhögskolan  2020-09-07 Anna Altimiras Linköping 12 1570 Öppen
36 Vuxen Balett Nybörjare nivå 1 Torsdagar 19:15-20:30 Vasahallen (D-salen) 2020-09-10 Sandra Granel Linköping 12 1570 Öppen
37 Vuxen Balett Nybörjare nivå 2 Måndagar 17:00-18:15 Vasahallen (D-salen) 2020-09-07 David Gatewood Linköping 12 1570 Öppen
38 Vuxen Balett Fortsättning  Måndagar 18:15-19.45 Vasahallen (D-salen) 2020-09-07 David Gatewood Linköping 12 1590 Öppen
39 Grade 2 (8-9) Nkp Måndagar 17:00-18:00 de Geer dansstudio 2020-08-24 Baiba Pumpure Norrköping 14 1510 Öppen
40 Grad 3 (9-10) Nkp Måndagar 18:00-19:00 de Geer dansstudio 2020-08-24 Baiba Pumpure Norrköping 14 1510 Öppen
41 Primary Nkp (6-8 år, född 2014 eller tidigare) Torsdagar 17:00-17:45 de Geer dansstudio 2020-08-20 Baiba Pumpure Norrköping 12 950 Öppen
42 Grad 1 Nkp (7-8 år, född 2013 och tidigare) Torsdagar 17:45-18:45 de Geer dansstudio 2020-08-20 Baiba Pumpure Norrköping 14 1510 Öppen
43 Contemporary Måndagar 19:45-21:00 Vasahallen (D-salen) 2020-09-07 Marjam & Khaled Linköping 12 1570 Öppen
44 Orientalisk Tisdagar 19:45-21:00 Vasahallen (D-salen) 2020-09-08 Marjam & Khaled Linköping 12 1570 Öppen

*Tillträde efter överenskommelse.

Information

Kursschemat är preliminärt. Vi förbehåller oss rätten att inte starta en kurs om det blir för få anmälningar. Erlagda kursavgifter återbetalas i så fall.

OBS! Om ni behöver rådgivning angående kurserna så skicka ett mail till  info@ostbalettdans.se . Meddela namn, telefonnummer samt ålder / nivå på den som ska dansa så tar vi kontakt med Er.

Anmälan

Efter att du anmält dig till någon av våra kurser skickas en bekräftelse till den email du anger. Senast en vecka före kursstart får du kallelse som bekräftar att du fått en plats på kursen.
Vi förbehåller oss rätten att ställa in kurser med för få anmälda.

Avbokningsregler

Anmälan är bindande efter kursstart, men man kan ha en ”prova på” lektion i vissa fall, se nedan.  Vid avbokning efter terminstart debiteras hela kursavgiften. Avbokningar ska ske skriftligen till  info@ostbalettdans.se . Kursavgiften återbetalas vid kursförändringar såsom exempelvis flytt av dag eller tid som medför att ni inte kan deltaga.

Betalning

Kursavgift betalas mot faktura efter kursstart. Betalningsvillkor 30 dagar. Vid flera kurser ges en månads förlängd kredittid på tillkommande fakturor.

Rabatt

Mängdrabatt: Den, eller de i samma familj, som dansar minst fyra gånger i veckan får 50% rabatt på den billigaste kursen om ni anger detta i anmälan.
Lärarrabatt: Alla som undervisar på Östgöta balett- och dansakademi får 500 kr rabatt på valfri danskurs. Ange gärna detta i anmälan.

Prova På:

Vi tillåter en ”prova på” lektion i mån av plats om det råder tveksamhet över vilken nivå man ska dansa, och för mindre barn som har aldrig dansat förrut. Det gäller bara en lektion och ni måste kontakta oss i förväg.
Löpande förändringar i scheman uppdateras alltid på denna sida.